3D Baskı Nedir?

3B baskı, dijital bir modelden fiziksel bir nesne oluşturmanızı sağlayan yenilikçi bir teknolojidir. Bu teknolojinin amacı ilk bakışta  daha hızlı ve daha ucuz bir prototip oluşturmak olsada bir çok sektörde 3D baskı çıktıları nihai ürün olarak kullanılmaktadır. Günümüzde 3D yazıcılar inanılmaz sonuçlar sunuyor ve hayal edebileceğiniz her şeyi üretmenize izin veriyor. Cad2Parts ile 3D baskı tekonolojisinin sonsuz olasılıklarını keşfedin. 3 Boyutlu baskıda ve yarattıkları şeyler ile birçok harika tasarımıcıyı ön plana çıkarıyoruz. 3D baskı ile düşük maliyetlerle özel prototip, hızlı prototip ve karmaşık modeller üretebilirsiniz.

3D Baskı’da Yazıcı Nasıl Çalışır?

3 Boyutlu yazıcılar filament veya 3D baskı malzemesini katman üstüne katman ekler. 3D yazıcıya birşey yazdırmak için önce bir bilgisayar destekli modelleme programından tasarlayabilceğiniz veya istediğiniz nesneyi taramak için bir mFACT 3D tarayıcıyı kullanabileceğiniz, oluşturmak istediğiniz nesnenin 3B modeline ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca diğer insanlar tarafından yapılmış ve yayınlanmış olan çevrimiçi sitelerden ücretsiz kolayca temin edebileceğiniz daha basit seçeneklerde mevcuttur.

Tasarım hazır olduğunda yapmanız gereken 3B modeli cihazın desteklediği bilgisiyar destekli yazılım ile  gcode formatına çevirmektir. Daha sonra Flash Bellek, Wi-Fi ve LAN aracılığı ile 3B yazıcıya aktarmaktır. Daha sonra cihazdan yazdır düğmesine basarak yazma işlemi başlatılır.

İleri düzey bir kullanıcı olduğunuzda, ayarlarla oynamak ve yazıcınızı değiştirmek, sizi daha da iyi, kaliteli baskı sonuçlarına yönlendirebilir.

3D Baskı nerede kullanılır?

Hemen hemen her yerde maliyeti azaltan ve çeşitli riskleri en aza indirgeyen işlevsel parça ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Mimari

Ofisinize alacağınız mFact 3d yazıcı ile ince detayları, mimari tasarımınızı yüksek kalitede baskılar ile kısa sürede üretip inceleyebilirsiniz ve müşterilerinize sunumlar yaparak inşa etme işine başlamadan önce büyük maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

 

Mühendislik

İddialı yeni tasarımlar oluşturur iken, 3 boyutlu baskılar, prototip denemelerinize, sorunları bulmaya ve kısa sürede çözümler bulmaya çalışın. Karmaşık yapılı ve zor geometrik yapılı tasarımınızı rahatlıkla mFACT ile yapabilirsiniz.

 

Tekstil

3 boyutlu baskılarınız ne kadar karmaşık olursa olsun mücevher, takı veya aksesuar gibi ürünleri 3 boyutlu baskı ile üretip kıyafetlerinizi süsleyebilirsiniz. Prototip ayakkabı veya gözlük gibi giyimde yeni fikirler ve prototipler üretebilirsiniz.

 

Otomotiv

mFact ile otomobiller için dayanıklı yedek parçalar üretebilirsiniz. Tasarlanan bir aracı küçük ölçekte üretip sunum yapabilirsiniz. Bu, tasarımcılara hızlı bir şekilde geliştirme ve test etme yeteneği kazandırır. Uzun sürecek Ar&Ge çalışmalarını kısaltabilirsiniz.

 

Üretim

mFact ile karmaşık parçaları çok kısa sürede üreterek üretim sektörüne katkıda bulunabilirsiniz. Tedarik edilmesi zor ve pahalı parçaları üç boyutlu yazıcı ile üretebilirsiniz. Arge sürecini mFact 3d yazıcı teknolojisi ile hızlandırabilirsiniz.

 

Havacılık

mFact 3d yazıcı teknolojisi ile karmaşık ve zor aerodinamik parçaları 3 boyutlu üretebilirsiniz. Bu parçalar doğrudan uçaklarda kullanılabilir. 3 boyutlu yazıcılar havacılık sektöründe parça üretimini, hızlı prototip ile düşük maliyetli hale getirdi. Cad2Parts ürünü olan mFact 3 d yazıcıyı model uçak tasarımında kullanabilirsiniz.

 

Araştırma

Herhangi bir araştırma ve geliştirme yapar iken üç boyutlu baskıdan çıkan parça ilerlemenize büyük katkılar sağlayabilir. mFact ile kaliteli, karmaşık geometrili ve dayanıklı parçalar üreterek araştırmalarınıza katkıda bulunabilirsiniz.

 

Sağlık

Teknolojinin hayat kurtardığı ve kolaylaştırdığı günümüzde 3 boyutlu yazıcılar büyük öneme sahiptirler. 3d yazıcılar ile bir organın yapay şekli oluşturularak bunun üzerinden tedavi yöntemleri geliştirilebilmektedir. 3d yazıcılar plastik cerrahi alanında kopan uzuvların yerine geliştirilecek parçaların üretiminde kullanılabilmektedir.

 

Okullarda

mFACT yazıcı okullarda devrim niteliğinde bir öğretim aracıdır. Okullarda 3 boyutlu baskı mekanik ve teknik derslerde kullanılır. Öğrencinin edindikleri bilgi ile bir tasarım yapıp kısa sürede düşük maliyetli olarak üretip kendini geliştirebilir.

 

Üniversitelerde

Öğretim süreçlerinde konuların daha iyi kavranması modellemeler ile sağlanabilmektedir. Anlatılan konu ne kadar iyi modellenerek karşı tarafa sunulursa öğrenmede verim o kadar yüksek olmaktadır. Çağımız eğitim modeli olan STEM eğitim süreçlerinde de prototip oluşturma bulunmaktadır.