Haber Listesi

3D yazıcıyla nefes alan akciğer üretildi

Yeni geliştirilen 3D baskı tekniği ve gelişmiş malzemeler sayesinde kana oksijen pompalayabilen yapay akciğerler üretilebiliyor. Biyo-yazdırılmış organlar gelecekte, organ nakli listesinde bekleyen ve bazen organ bulamadan yaşamını yitiren hastalar için umut ışığı olabilir. Science dergisinde yayımlanan araştırmada, yeni baskı tekniğini geliştiren ekip benzer bir cihaz daha geliştirerek bunu farelerin zarar görmüş karaciğerlerine yerleştirdi.

Özellikle damar üretimi çok zor

Kan damarlarını ve diğer damar yapılarını 3D baskı ile yazdırmak uzun zamandır bilimciler için büyük bir güçlük olmuştu. Bazı ekipler, küçük tüplerin kendi ağırlığıyla çökmesini önlemek için çalışmayı yer çekimsiz ortamda gerçekleştirmeleri konusunda Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yardım almıştı.


Araştırmadaki akciğer ise Dünya üzerinde üretildi. Bu da yeni teknik ve malzemelerin bizi, insanların ihtiyaç duyduğu organları, organ listesinde beklemeden elde etmesini sağlamaya bir adım daha yaklaştırdığını gösteriyor. https://futurism.com/the-byte/video-3d-printed-lung-breathing

13--uluslararasi-meb-robot-yarismasi

13. Uluslararası MEB Robot Yarışması

13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasında Temalı Kategoride Türkiye 2.si olan İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, robotların geliştirilmesi aşamasında Cad2Parts ürünü olan mFact ile gerekli 3 boyutlu parçaları üreterek çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlamışlardır. Temalı kategoride kara robotunun telgraf tellerini aynı anda toplama ve yerlerine yerleştirme görevi için mFact 3d yazıcı ile elde ettikleri tasarımı kullanmışlardır. İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aynı zamanda 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasında Endüstriyel Robotik Kol kategorisinde de Türkiye 3.lüğü elde etmiştir. Bu kategoride de robotik kol tutucusunu mFact 3d yazıcısından elde edilen parça ile oluşturmuşlardır.

3d-yazici-yuksek-sicaklik

3D Yazıcı Yüksek Sıcaklık

mFact cihazının işlevini daha iyi yerine getirebilmesi için nemsiz ve oda sıcaklığı şartlarında çalıştırınız. Ekstrüzyon 270ºC gibi aşırı yüksek sıcaklıklara erişebileceği için çıplak el ile ekstrüzyon sistemine dokunmayınız. Isıtmalı ünitelerin bakım ve onarım çalışmaları sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Isınmış bir bileşene dokunmak gerekiyorsa bu amaç için özel olarak yapılmış olan pense gibi aletler kullanın. Yüksek sıcaklığa ulaştıkça yada baskı bitiminde çıkarılması sırasında, özellikle


 dikkatli olmalısınız. Yazdırma işlemi bittiğinde tüm ısıtıcılar kapanır, cihaz ve 3d baskı kendiliğinde soğumaya başlar. Cihazın arkasında bulunan fanın hava akış işleyişini bozacak şekilde fanın önünü kapamayınız. Cihazın arkasındaki duvarda yada bir madde ile minimum 10 cm mesafede olmalıdır. Cam tabla sıcak iken kalibrasyon ünitesini üretim tablasına koymayınız. Bu kalibrasyon ünitesine zarar verecektir sıcak ise soğumasını bekleyiniz. Yangın çıkmasını önlemek için, mumları veya diğer açık alev kaynaklarını her zaman bu üründen uzak tutun.

3d-yazicilarda-mekanik-guvenlik

3D Yazıcılarda Mekanik Güvenlik

Mfact, tahrik kayışları ve z ekseni sonsuz mil gibi hareketli bileşenlere sahiptir. Cihaz yazmaya başlayınca yada hareketli sistemler hareket ederken cihazın içine elinizi yada yabancı bir madde koymayınız. Bu ciddi yaralanmalara yada cihaza zarar verebilir. Cihazı kapattıktan sonra hareketli kısımlara gerekli bakımı yapınız. Cihaz çalışır iken yazma kafasına yada platforma birşey koymayınız. Cihaz ile verilen alet ve aksesuarları, yalnızca amaçlanan amaçlara özel olarak kullanılmalıdır. Spatula bıçağı ile 3D baskıyı söker iken dikkatli olunuz, size veya cihaza zarar verebilirsiniz. 3D baskı biterken cam tablayı dışarı çıkartıp daha güvenli işlem yapabilirsiniz. 3D yazıcı çalışır iken filament sistemini eliniz ile tutmayınız ve bir yere takılmadığına emin olunuz. Cihaz hareket sistemlerinden dolayı ufak titreşimler oluşabilir bu yüzden sağlam bir masada yada zeminde çalıştırabilirsiniz. Kalibrasyon ünitesini cam tablaya yerleştirince kalibrasyon işlemi dışında başka bir işlem yapmayınız. Offset ayarlarını otomatik yapacaktır. Bu işlem bittiğinde kalibrasyon ünitesini üretim tablasından ayırınız. Cihazın çevresinde bulunan fanları hava girişlerini kapatmayınız aksi takdirde cihaz işlevini yerine getirmeyecektir bu neden ile oluşabilecek arızalarda garanti kapasımı dışında kalacaktır.

3D Yazıcıdan Uçak Motoru Çıktı

Satranç takımı, bina maketi, uçak motoru gibi parçaların prototiplerini mFact 3d yazıcı ile üretebilirsiniz. 3d yazıcılardan tıp alanında da faydalanılıyor. Tıp alanında kemik yüzeylerindeki deformasyonlar tespit edilerek kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

mfact-genel-guvenlik-bilgileri

mFact Genel Güvenlik Bilgileri

Mfact, alçak gerilim standartları ile uyumluluk açısından test edilmiştir. Aşırı yük, kısa devre, aşırı gerilim ve aşırı ısınmaya karşı korumalıdır. Bu standartların üstüne çıkmak için yada değiştirmeye çalışmayın ve üretici tarafından önerilenler dışında elektronik ve mekanik yedek parça kullanmayın. Elektronik üniteleri talimatlara göre değiştirin ve dikkatli olun. Güç kablosunu prize takmadan önce, cihazın arkasındaki isim plakasındaki değerler ile şebeke gerilim değeri frekansı ve türü ile eşleştiğinden emin olun. Yazıcı iyi topraklanmalıdır. Şebekenizde iyi bir topraklgbgb ama olmak zorundadır. Sadece yazıcıyla birlikte verilen orjinal güç kablosunu kullanın. Kesmeyin, hasar vermeyin veya onarmayınız. Kablo hasar görmüş ise üreticiden yenisiyle değiştirilmelidir. Tüm bakım ve onarım çalışmaları, cihaz kapalı ve cihaz fişe takılı değil iken yapılmalıdır. Cihazı neme ve sıvılara maruz bırakmayın. Servis dışında elektronik parçaların lehimlenmesi yasaktır. Cam tabla altındaki ısıtıcı PCB kartına eliniz ile yada iletken bir madde ile dokunmayınız. 3D yazıcınızı mikro dalga fırın ve bunun gibi yüksek frekanslı dalgalarla çalışan cihazlardan mümkün olduğunca uzak olacak şekilde kullanın. Aksi taktirde radyo dalgaları sebebiyle 3D yazıcınız hatalı çalışabilir.